.

Dantų balinimas ir dantų dėmės

.

Yra dviejų kategorijų dantų dėmės, susijusios su danties struktūra: išorinės ir vidinės (esminės).

Išorinės dėmės yra tos, kurios atsiranda ant dantų paviršiaus dėl dažančių gėrimų, maisto produktų, tabako poveikio ir įprasto nusidėvėjimo. Paviršinės išorinės dėmės yra nedidelės ir jas galima pašalinti šepetėliais ir dantų valymu. Stipresnėms išorinėms dėmėms pašalinti gali reikėti daugiau pastangų, pavyzdžiui, dantų balinimo juostelėmis. Kadangi tokios dėmės gali su laiku įsiskverbti giliau į dentiną ir įsisenėti, todėl jomis reikia pradėti rūpintis anksčiau.

Esminės (vidinės) dėmės yra tos, kurios susidaro dantų viduje. Jos atsiranda dėl traumų, senėjimo, mineralinių medžiagų (pvz., tetraciklino) poveikio dantų formavimosi metu ir kt. Anksčiau buvo manoma, kad esminės dėmės yra pernelyg atsparios, kad juos būtų galima pataisyti balinant. Šiandien odontologijos specialistai mano, kad tokios dėmės gali būti pašalintos, naudojat dantų balinimo produktus, tačiau tam reikia nemažai laiko. Jei vis dėlto nepavykta, yra alternatyvių kosmetinių sprendimų, pavyzdžiui, porceliano laminatės.

.

Dantų dėmių atsiradimo priežastys

.

Amžius. Yra tiesioginė priklausomybė tarp danties spalvos ir amžiaus. Per metus dantys tamsėja dėl nusidėvėjimo ir dėmių kaupimosi. Paaugliams balinant dantis efektas bus labai ryškus ir matysis iškart. Paprastai nuo 20m. dantys pradeda gelsti, tuomet reikia šiek tiek daugiau pastangų balinant. Apie 40m. geltona spalva tampa ruda, todėl priežiūros poreikis būna žymiai didesnis, o apie 50m. dantys būna absorbavę daugybę dėmių, kurias gali būti sunku pašalinti (tačiau nėra neįmanoma).

Pradinė spalva. Mes visi turime įgimtą danties spalvą, kuri svyruoja nuo gelsvai rusvos iki žalsvai pilkos spalvos ir ilgainiui sustiprėja. Geltonai rudos spalvos dantys paprastai yra labiau jautrūs balinimui nei žaliai pilka.

Skaidrumas ir plonumas. Tai yra ir genetiniai bruožai, kurie tampa ryškesni dėl amžiaus. Nors visi dantys rodo tam tikrą peršviečiamumą, tie, kurie yra nepermatomi ir stori, turi pranašumą: jie atrodo šviesesni ir yra imlesni balinimui. Dantys, kurie yra plonesni ir skaidresni, ypač priekiniai dantys, turi mažiau pigmento, reikalingo balinti. Pasak odontologų, skaidrumas yra vienintelė sąlyga, kurios negalima ištaisyti bet kokia dantų balinimo forma.

Valgymo įpročiai. Raudonojo vyno, kavos, arbatos, morkų, apelsinų ir kitų dažančių gėrimų bei maisto produktų vartojimas per metų metus palieka pėdsaką dantų paviršiuje. Taip pat rūgštus maistas, citrusiniai vaisiai ar actas prisideda prie emalio erozijos. Dėl to paviršius tampa skaidresnis ir pasirodo geltonos spalvos dentinas.

Rūkymo įpročiai. Nikotino lapų rudumas lėtai įsigeria į danties struktūrą ir sukelia būdingą spalvos pasikeitimą.

Narkotikai / cheminės medžiagos. Tetraciklino naudojimas danties formavimo metu sukuria tamsiai pilkas arba rudas juostines dėmeles, kurias labai sunku pašalinti. Pernelyg didelis fluorido suvartojimas sukelia fluorozę ir su ja susijusias baltas dėmeles.

Griežimas. Dažniausiai dėl streso atsiradęs dantų griežimas gali susilpninti dantis, sukelti mikroįtrūkimus ir pakenkti kramtymo kraštams.

Trauma. Kritimas ir kiti sužalojimai gali sukelti didelius dantų įtrūkimus.

Visas šias priežastis galima pašalinti ar bent jau sušvelninti, pasitelkus dantų balinimo priemones.